Gaszenie dwutlenkiem węgla - CO2 jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i tylko w minimalnym stopniu wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Z uwagi na swoje właściwości oraz powszechność występowania w przyrodzie znalazł zastosowanie jako czysty środek gaśniczy dla ochrony urządzeń, pomieszczeń i obiektów wysokiego ryzyka. Gaśnicze działanie dwutlenku węgla polega na redukcji stężenia tlenu w powietrzu chronionej strefy z 21% obj. do poziomu 15% obj. i poniżej, oraz, w pewnym stopniu, na chłodzeniu.
Należy pamiętać, że CO2 przy stężeniach większych niż 5% jest niebezpieczny dla ludzi, dlatego personel jest zobowiązany do opuszczenia strefy gaśniczej przed wyzwoleniem gazu. Bardzo istotne są szkolenia pracowników wykonujących swoją pracę w obszarze, gdzie zamontowano takie urządzenia gaśnicze. Miejsca, w których wystąpiło gaszenie dwutlenkiem węgla, należy po akcji gaśniczej bezwzględnie przewietrzyć.
Stałe urządzenie gaśnicze na dwutlenek węgla może być stosowane zarówno do gaszenia miejscowego (tylko wybranych kluczowych maszyn, urządzeń) jak i kubaturowego (całych pomieszczeń, tak jak w przypadku pozostałych gazów gaśniczych). Szczelność pomieszczeń gaszonych w przypadku gaszenie CO2 nie jest bezwzględnie wymagana, jednakże należy wtedy pamiętać o dobraniu odpowiedniej ilości gazu, rekompensującej istniejące nieszczelności.
Urządzenia gaśnicze gazowe CO2 mogą zawierać jeden lub więcej zbiorników ze środkiem gaśniczym, połączonych z siecią rurociągów rozprowadzających zakończonych dyszami gaśniczymi. CO2 magazynowany jest w zarówno w fazie ciekłej, jak i gazowej, w butlach stalowych. Cechą odróżniającą ten gaz gaśniczy od innych gazów jest fakt, iż jego zawartość w zbiornikach monitorowana jest nie poprzez kontrolę ciśnienia, a poprzez kontrolę masy butli. Zbiorniki są wyposażone w specjalne zawory, umożliwiające natychmiastowe wyzwolenie butli. Po otwarciu zaworu dwutlenek węgla dostaje się do rurociągu rozprowadzającego, następnie do dysz, skąd rozprzestrzenia się w postaci cieczy oraz gazu. Z uwagi na jego toksyczne właściwości i niebezpieczne dla ludzi stężenia, do bezwonnego dwutlenku węgla dodaje się substancję zapachową, mającą na celu ostrzeganie przed przebywaniem ludzi w niebezpiecznej atmosferze.
Gaszenie gazem CO2 jest stosowane najczęściej w obiektach przemysłowych do ochrony stref/urządzeń wysokiego ryzyka takich jak:
• stacje transformatorowe,
• maszyny drukarskie,
• lakiernie,
• generatory,
• magazyny cieczy łatwopalnych,
• turbiny gazowe,
• tunele kablowe,
• piece hartownicze itp.
tel.: +48 535 951 939
e-mail: pstepien@prd-fs.pl
tel.: +48 660 227 360
e-mail: serwis@prd-fs.pl
tel.: 537 006 753
e-mail: acukierski@prd-fs.pl